Mivel maradsz fent sokáig? Koffein tabletta vagy kávé?

Tegyük kezünket a szívünkre, mi az első, ami eszünkbe jut, ha napközben hirtelen elfog bennünket a fáradtság?
Mivel maradsz fent sokáig? Koffein tabletta vagy kávé?

Többségünk ösztönösen egy koffein adaghoz nyúl. De itt felmerül a kérdés – melyik koffeinforrás a legjobb? A hagyományos kávé vagy az egyre népszerűbb tabletták, melyek különösen sikeresek a sportoló népesség körében? Ebből a cikkből megtudhatod, hogy a koffein esetében elegendő-e személyes preferenciákat követni, vagy inkább a tudományos kutatás következtetéseire támaszkodni.

RÖVIDEN A KOFFEINRŐL

Tudtál arról, hogy a világ népességének megközelítőleg 90%-a fogyaszt koffeint legalább az egyik rendelkezésre álló formában? Ennek alapján egyértelműen a legnépszerűbb stimuláns. Arra való tekintettel, hogy természetes alakjában megtalálhatjuk különböző formákban, mindenek előtt a kávébab magjaiban, kakaóbabokban vagy tealevelekben, csakis rajtunk múlik, hogy az árat vagy a minőséget részesítjük előnyben.

A koffein, kémiai oldalról ugyancsak ismert 1,3,7 – trimetil-xantin néven, a szervezetben egy specifikus adenozin receptorhoz kötődik, de viszont magával az adenozinnal ellentétben nem lassítja a sejt működését, hanem éppen ellenkezőleg, felgyorsítja. Erről bizonyára az idegsejtek tudnának mesélni, de a koffein hatásspektruma kétségtelenül szélesebb. Említsük meg legalább az agyi ereket, melyek a koffein hatására összehúzódnak, és ezért bizonyosan mindenki, akinek időről időre fáj a feje, nagyon hálás.

A KOFFEIN HATÁSAI (+ pluszok - mínuszok)

+erősíti a memóriát

+ növeli a figyelmet és energiaérzetet nyújt

+ erősíti a mentális funkciókat

+ növeli a dopamintermelést

+ növeli az étvágyat

- vízhajtó hatású

- csökkenti a mozgások koordinációját

- álmatlanságot okoz

- fejfájást, idegességet és ingerlékenységet okoz

A koffein hosszú távú fogyasztása szorongáshoz, ingerlékenységhez, felgyorsult szívveréshez és alváshiányhoz vezethet. Bár természetesen a koffein hosszanti használata fokozatos toleranciát alakít ki hatásaival szemben, ugyanúgy, mint más függőséget okozó anyagok esetében is. Ezért, ha valamilyen okból kihagyod a szokásos kávédat, akkor az alábbi tünetek közül egyet vagy esetleg többet is tapasztalhatsz, melyek azonban 12 – 24 óra elteltével spontán eltűnnek:

  1. fejfájás

  2. ingerlékenység

  3. idegesség

  4. rosszullét

  5. székrekedés

  6. fokozott izomfeszültség, izomrángás

Ugyancsak nem elhanyagolható a koffein alvásra gyakorolt hatása, mivel elnyomja a melatonin termelést, amely kulcsfontosságú hormon, vagyis fontos szerepet játszik az úgyn. cirkadián ritmusok irányításában, ezek a folyamatok felelősek az alvás és ébrenlét váltakozásáért. A melatonin termelése különösen éjszaka növekszik, illetve olyan időben, amikor a nappali fényellátás korlátozott vagy hiányzik. A koffein hatása körülbelül 25 – 45 perc múlva jelentkezik és néhány órán át tart. Megtart 6 – 8 órát, amíg stimuláló hatása a felére csökken.

KOFFEINTABLETTA VS. KÁVÉ

A természetes kávé savas, ezért irritálja az emésztőrendszert és felgyorsítja a szívverést. A koffeintablettáknál ez a negatív hatás elesik. A tabletták további előnye, hogy hatékony energiapótlást jelentenek azon emberek szervezete számára, akiknek nem ízlik a kávé. Ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy a forrástól függetlenül, a koffein érzékeny egyéneknél gyomor-nyelőcső refluxot hívhat elő, ami a laikus nagyközönség körében „gyomorégés“ néven ismert, és természetesen növeli a vizeletmennyiséget, ugyanis már önmagában vízhajtó szubsztancia.

KOFFEINTABLETTÁK

+ tabletták szedésekor egyszerűbb figyelemmel kísérni, hogy milyen mennyiségű koffeint juttatunk a szervezetünkbe

+ nem vezetnek a fogak sárgulásához

+ egy 100 darabos tablettacsomag átlagosan 5 euróba kerül, ha nincs szükséged óriási koffeinadagokra naponta, 1 vagy 2 ital árán a Starbucks-ban beszerezheted az éves koffein tartalékot

- tapasztalatlan fogyasztó könnyebben túladagolhatja a koffeint nagy mennyiségű tabletta fogyasztása esetén, összehasonlítva a kávéban felvett mennyiséggel

KÁVÉ

+ a tablettákkal összehasonlítva összetéveszthetetlen az íze, amiért a fogyasztók előszeretettel keresik fel

+ daganatellenes hatású

+ csökkenti a cukorbetegség vagy Parkinson-kór kockázatát

- a nem szűrt kávéformák (pl. az eszpresszó) terpéneket tartalmaznak, amelyek növelik a vér koleszterinszintjét

- a fogak sárgulásához vezet

- ha a kávézókban felszolgált kávénak hódolsz, akkor fogyasztásának költségei összehasonlíthatatlanul magasabbak, mint a tabletták esetében

A KOFFEIN MELYIK FORMÁJA LEGJOBB EDZÉS ELŐTT?

Nos, egyértelmű választ találni valóban nagyon nehéz. Egyik oldalon ott vannak a tanulmányok, melyek állítják, hogy a kávé edzés előtti fogyasztása nagyobb mértékben növeli a teljesítményt, mint a tabletták. Másik oldalon, más tanulmányok a tablettákat részesítik előnyben, úgy enyhe és közepes intenzitású fizikai aktivitások, mint magas intenzitású tevékenységek esetén. Ezért, akár egyik vagy másik forrás mellett döntesz, ez csakis rajtad és a Te személyes ízléseden múlik.

Kapcsolódó cikkek

A reggeli rutin - 6 reggeli rutin, ami segít a fogyásban – segít a fogyásban.

6 reggeli rutin, ami segít a fogyásban

Fogyni nem könnyű, de nem is lehetetlen. Mi 6 tippet is adunk hozzá.

Hogyan kell megtervezni egy étterem költözését

Hogyan kell megtervezni egy étterem költözését

Akár a régi otthonából az új otthonába tervezi a költözést, akár először költözik ki, számos lépést kell megtennie ahhoz, hogy a költözés zökkenőmentesen menjen.

Hogyan spórolj, ha huszonéves vagy?

Hogyan spórolj, ha huszonéves vagy?

A fiataloknak is meg kell tanulniuk, hogyan bánjanak a pénzzel. A cikk, ebben nyújt segítséget.